Šotimaa – Inglismaa

Reisi lühiinfo

HIND:
al. 1099 €

 

Vaata reisi marsruuti

 

Bennevis

 

Blair

 

Glen Coe

 

Lake District

 

Inverness

 

Edinburgh

 

York

 

Edinbourgh

 

Loch Ness

 

Šotimaa

 

Edinburgh

11.07 - 18.07.2018
YORK – JEDBURGH – ROSSLYNI KABEL – EDINBURGH – BLAIRI LOSS – INVERNESS – CAWDORI LOSS – VISKITEHAS LOCH NESS – FORT AUGUSTUS – AONACH MOR – GLEN COE – LOCH LOMOND – LUSS – GRETNA GREEN – LAKE DISTRICT – WINDEMERE – LIVERPOOL – CHESTER

Šotimaale mõeldes kerkivad kõigepealt silme ette paksudes ruudulistes volditud seelikutes ehk kiltides mehed, marssimas torupillimuusika saatel. Meenuvad kuninganna Mary Stuart, kirjanikud Walter Scott ja Robert Burns. Kanarbikust lillatavad mäed, kiirevoolulised ojad ning romantilised külakesed nende vahel, lambakarjad ja karvased lehmad, mägises ja metsikus piirkonnas kaljude kohal hõljuvad kotkad – see on igapäevane kontrastidest tulvil Šotimaa. Geoloogilised protsessid on andnud sellele paigale tuhandeid sobivaid kohti kindluslosside rajamiseks, et sealsed rahvad saaksid end ja oma maad sissetungijate vastu kaitsta. Neist sajad on säilinud ja tänapäeval on need romantilised paigad oma suurte parkide ja kaunite aedadega.

1. päev

Kohtumine Tallinna lennujaamas CHECK-INI LAUAS NR 1 (NB! Kogunemiskoht on muutunud) kl. 04.40. Lend Tallinn-Frankfurt kl 06.10-07.40, Frankfurt-Manchester kl. 10.05-10.50 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi). Alustame sõitu läbi Inglismaa. Jõuame Inglismaa suurimasse krahvkonda Yorkshire. Maaliliste nõmmede ja orgude piirkonnas asub väärika ajalooga vana kultuurilinn, muistne viikingite pealinn York. Siin on säilinud niivõrd palju keskaegseid ehitisi, et kesklinnas jalutades on lausa tunne, nagu siseneksite muuseumi. See on võluv väikelinn kitsaste käänuliste tänavatega, mida ääristavad Yorki kuulsad must-valge arhitektuuriga puumajad. Linnaekskursioon südalinnas: keskplats, kuulus Shambles – kõver keskaegne lihunike tänav, ja Yorki Minster, suurim gooti stiilis kirik põhjapool Alpe. Vaba aeg linnas. Võimalus külastada Yorki kloostrikirikut, kõndida linnamüüril või nautida ehtsat inglise pubide atmosfääri. Öömaja kesklinnas IBIS hotellis (2-sed toad).

2. päev

Hommikusöök. Möödume Tyne jõe äärsest Newcastlest ja heidame pilgu ühele kaasaegse skulptuuri hiigelteosele, Antony Gormley loodud võimsale ja tehniliste lahenduste poolest huvitavale Põhja Inglile. Kui kostab torupillimäng ja pilku tõmbab kilti kandev punnpõskne punahabe, siis olemegi jõudnud Šotimaale. Siit leiame eest tõelise vulkaanilise kaljumaastiku, mida kaunistavad rohelised nõlvad ja käänulised teerajad. Failte gu Alba! Tere tulemast! Bordersi rohelistelt küngastelt Skye’ inimtühja Cuillin Ridge’ini on Šotimaa maastik rabavalt mitmekesine. Üksildased kurud, sillerdavad järved ja pidevalt muutuv taevas annavad maastikule väga jõulise iseloomu, mis peegeldub ka šoti rahva sitkuses ja enesekindluses. Teeme peatuse väikeses piirilinnas Jedburghis, mis on pärjatud Šoti kaunima väikelinna tiitliga ja mille kuulsaim elanik on olnud Mary Stuart. 16. saj pärit kindlustatud maja oli tema elupaigaks. Näeme ka võimsaid 12. saj rajatud Augustiinlaste kloostri ja kindlusvangla varemeid. Vaba aeg lõunasöögiks. Külastame müstilist Rosslyni kabelit, mis on ühe suurima keskaegse müsteeriumi arvatav sõlmpunkt. Sümbolistlike reljeefidega kaetud imelise kabeli igal kivinikerdisel ja sambal on mitmetähenduslik sisu. Kuhu kadus templirüütlite varandus ja Püha Graal? Miks just siia, jumalast mahajäetud vaesesse kohta, rajati hirmkallis templirüütlite sümboleid täis sakraalehitis? Üle maailma raamatute ja filmidega tuntust kogunud Rosslyn on oma kuulsust väärt. Siinsed seinamaalid ja kaunistused on ainulaadsed terves Euroopas. Seintelt ja lagedelt leiab viiteid nii piiblile, vabamüürlastele, paganausulistele kui ka Templirüütlite Ordule. Sõit Šotimaa pealinna Edinburghi. Majutus järgnevad 2 ööd Edinburghi hotellis (2-sed toad).

3. päev

Hommikusöök. Veedame terve päeva Edinburgh’is. Šotimaa kõikidest linnadest õhkub ajalugu. Edinburgh võib aga kiidelda ühe parima esmamuljega, mida saabunud külalisele saab jätta: sakilised lossimüürid, rohelusse uppuvad aiad…. Tänapäeva Edinburgh on suursugune, kargelt kaunis, puhas ja ootamatult rahulik põhjamaine linn. Seda suurepäraste keskaegsete ja George’i stiilis kvartalitega linna peetakse Euroopa üheks ilusamaks pealinnaks. Linnaekskursioon. Vaatame Princes’s Street’i aedu, kus asub maailma vanim lillekell. Šoti rahvusmuuseumi katuseterrassilt avaneb panoraamvaade vanalinnale. Ajalooline peatänav Royal Mile lõpeb barokkstiilis Holyrood’i paleega. Kunagine Mary Stuarti kodu on tänapäeval kuninganna ametlik residents Šotimaal. Vanalinna peatänavalt leiame veel St. Giles’i peakatedraali ja majesteetliku Parlamendihoone, mida ka külastame. Edinburgh’i vanalinn on kantud UNESCO maailmapärandi hulka. Külastame järskude seintega kaljurünkal asuvat vallutamatut kindluslossi, mis kuulub linna vanimate ja suurejoonelisemate ehitiste hulka. Tegemist on linna tähtsaima vaatamisväärsusega, mille hästi restaureeritud muuseumiosa annab põhjaliku ülevaate Šotimaa kuninglikust ajaloost. Edinburghi loss rajati 11. saj ning sellest ajast on säilinud St. Margareti kabel. Kaitsekompleksi müürid on sajandite jooksul näinud palju tähtsaid ajaloosündmusi, elanud üle mitmeid piiramisi, purustusi, ümberehitusi ja laiendamisi. Siin sünnitas Mary Stuart tulevase ühendatud Šotimaa ja Inglismaa kuninga James I, kelle lahkumisel Inglismaale peideti ja müüriti Šoti kuninglikud regaalid nn. Kroonituppa. Alles 111 aastat hiljem võeti need välja ja tänapäeval saame neid näha täies hiilguses kindluse muuseumis.

4. päev

Hommikusöök. Šotimaalt leiab üle 3000 lossi. Neid on siia ehitanud nii vanad šoti klannid kui nende vihavaenlased inglased. Igal lossil on oma ainulaadne lugu, mille algus jääb sageli hämarasse keskaega. Grampiani mägedes ootab meid Šotimaa kuulsaim eravaldus – Blairi loss, mille vanimad osad pärinevad juba 13. saj lõpust. Praegusest lossist on külastajatele avatud üle 30 rikkalikult kaunistatud ja möbleeritud toa, kus näeme 18. saj levinud George’i stiili parimaid näiteid. Lossi aias kasvavad Briti kõige kõrgemad puud ning kahe järve vahel laiub Heraklese aed. Blairi loss on olnud Athollide pere koduks juba 700 aastat. Tänane Atholli hertsog ja hertsoginna elavad küll Lõuna-Aafrika Vabariigis, kuid külastavad oma valdusi kord aastas ”Mägilaste paraadi” ajal. Külastame viskitehast. Šotimaa ajalugu esitleb suurepäraselt keskaegne mitmete legendidega seotud Cawdori loss ja selle aiad. Paika tuntakse ka kui Shakespeare`i ”Macbethi” tegevuskohta. Suundume Mägismaa pealinna Invernessi. See Nessi jõe kaldal asuv ülikoolilinn on Suurbritannia põhjapoolseim ja Euroopas üks kiiremini kasvavaid linnu. Õhtusöök (ettetellimisel). Öömaja Invernessi lähedal hotellis (2-sed toad).

5. päev

Hommikusöök. Päev jätkub Šotimaa mägismaal. Võimsad orud põhjas sillerdavate veesilmadega teevad Mägismaa üheks kaunimaks maastikuks Euroopas. Tõeliselt metsiku looduse kants on eriti ilus juuli lõpus ja augustis kanarbiku õitsemise ajal kui mäekülgi katab lilla vaip. Sõit piki Loch Nessi järve kallast. Nessi külastajakeskuses Drumnadrochitis on igaühel võimalus end Nessie’ga pildistada. Läheduses asuvad ka Šoti ühe enim pildistatud kindluse, Urquharti lossi, varemed. Järgmine peatus on Fort Augustuses, et vaadata oma silmaga Caledonia kanali lüüse. 19.saj. valminud kanal ühendab Šotimaa ida- ja läänerannikut. 29 lüüsi võimaldavad laevadel pääseda Fort Williamist Inverrnessi. Poolel teel nende kahe linna vahel on Fort Augustuse küla, mis sai oma nime siia 18.saj. peale jakobiitide ülestõusu ehitatud kindluse järgi. Fort Williami juures sõidame funikulööriga Aonach Mór’i vaateplatvormile, kus soovijad saavad teha väikse matka mööda vanu teeradasid. Šotlased on uhked, et just nende maal asub Suurbritannia kõrgeim mägi, vulkaanilist päritolu ja väga vana Ben Nevis (1343 m). Vaateplatvormilt avanebki parim vaade nii Ben Nevisele kui ka ümbruskonna kaunile loodusele. Lõunasöögipaus. Jätkame teekonda Šotimaal läbi siinse kaunima mäekuru Glen Coe. Selles dramaatilises orus ühinevad ajalugu ja kaunid vaated. Edasi sõidame läbi Trossachsi rahvuspargi ja piki Suurbritannia suurima mageveejärve Loch Lomondi kallast ning teeme peatuse maaliliste majakestega Lussi külakeses. Taustal kõrguvad Munro mäeahelikku jääva Ben Lomondi nõlvad. Sõit Drymenisse. Seda küla kasutavad sageli Lääne-mägismaa matkajad ööbimiseks ja see moodustab Rob Roy Wayi lääneosa. Külakese asuvat Clachani pubi väidetakse olevat Šotimaa vanim pubi ja see on seotud Rob Roy´i perega. Rob Roy oli mees, kellest tema eluajal sai juba legend. Öömaja ilusas ***maahotellis (2-sed toad).

6. päev

Hommikusöök. Teekond jätkub. Šotimaa ja Inglismaa piiril asub vana pulma- ja sepaküla Gretna Green. Tänapäeval tuntud oma suveniiripoekeste ja skulptuuridega, on see küla sajandeid olnud salajaste abielude sõlmimise paik. Lõunasöögipaus. Edasi jätkub teekond Inglismaal. Kauni loodusega Lake District on tuntud oma arvukate järvede, kaljuküngaste, vanade kiviaedade ja lammaste poolest. Tegemist on kauneima rahvuspargiga Inglismaal, mille kunagi kirjutasid kuulsaks Järvepoeedid ning Beatrix Potter. Teeme peatuse Windermere linnas. Väike jalutuskäik ja ilusa ilma korral laevasõit järvel, kust avanevad kaunid vaated ümbritsevatele mägedele ja järvesaartele. Sõit Liverpooli. Öömaja kesklinna ***hotellis (2-sed toad).

7. päev

Hommikusöök. Linnaekskursioon Liverpoolis, jalgpalli ja biitlite linnas. Selle Mersey jõe kallastel asuva ja müütiliste Liveri lindude kaitse all oleva linna suurimad vaatamisväärsused on Mathew Street, Albert Dock, kaks katedraali ja hulk muuseume ning galeriisid. Soovijad saavad külastada Beatles’ite muuseumi. Sõit Chesterisse – roomlaste poolt asutatud 2000-aastases imekaunite must-valgete vahvvärkmajade, keskaegsete linnamüüride ja katedraaliga linna. Jalutuskäik linnas, mille peatänavaid palistavad kuulsad kaupmeeste majad, Chester Rows. Lõunasöögipaus. Sõit öömajja Manchesteri lähedale. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

8. päev

Hommikusöök. Sõit lennujaama. Lend Manchester-Frankfurt kl. 09.20-12.00, Frankfurt-Tallinn kl. 14.05-17.20 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi). Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

HIND:
1099 € korduvreisija soodushind

1159 € tavahind

Korduvreisija soodushind kehtib Tensi-Reiside korduvreisijatele ja kõikidele uutele broneerijatele kuni 11.02.2018.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Manchester-Tallinn,
 • lennujaamamaksud 153 € (24.07.2017 seisuga, võivad muutuda),
 • öömajad hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad),
 • mugavustega buss,
 • suurte kogemustega giid-grupijuht ja eestikeelsed ekskursioonid,
 • käibemaks.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):

 • tervisekindlustus või tervise- ja reisitõrkekindlustus (hinnad sõltuvad vanusest),
 • Blair Athol viskitehas
  o 8.50 € täisk, pens, üliõpilane
  o 3 € laps 8-18 (NB! Alla 8 aastaseid lapsi tehasesse ei lubata!)
 • õhtusöök Invernessis 15 €,
 • ühene majutus 275 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass või ID-kaart, elektriliste aparaatide kasutamiseks adapter (kolm haru, saab osta kohapealt).

 

Lendudel teenindab Lufthansa. Pardal pakutakse tasuta kerget einet/snäkki ning nii karastus- kui alkohoolseid jooke. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid: https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

 

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.


Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2017. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

  täiskasvanu   pens al 60a  alla 16a
York kloostrikirik £8.50 £7.50
£3
Rosslyni kabel £9 £7 tasuta
Edinburghi kindlus £18.50 £15 £11.50
Blairi loss ja aed £9 £9 £6.20
Gawdori loss £10 £10
£6.70
Aonach Mor £16 £16 £8.25
Laevasõit Windemere’i järvel   £8.60   £8.60 £4.30
Beatles muuseum £16.95
£12.50
£10

Lõunasöögid orienteeruvalt      £8-12

 

 

Soovitame teha reisitõrkekindlustuse, mis garanteerib reisijale hüvitise reisist mõjuva takistuse tõttu loobudes.
Reisija on kohustatud tutvuma Tensi-Reiside pakettreisilepinguga!
Tagasi Üles