Tartu büroo: Ülikooli 4 II korrus Tel 7 344 207 tartu@tensireisid.ee

Tallinna büroo: Estonia pst 5a Tel 6703 000 tallinn@tensireisid.ee

Pärnu büroo: Ringi 10 Tel 44 26 300 parnu@tensireisid.ee

Mitmenäoline London

Reisi lühiinfo

HIND:
täpsustamisel

 

 

Downton Abbey

 

Highclere’i loss

 

Highclere’i loss Mary

 

Highclere’i loss

 

Bamptoni küla

 

Bamptoni küla

 

Bamptoni küla

 

Bamptoni küla

 

Bamton St Mary kirirk

 

Highclere’i raamatukogu

 

Alberti memoriaal

 

London Kensingtoni palee

 

London

07.08 - 09.08.2020

Kõik me armastame filme ja enamus meist ka reisimist. Kui ühendada seekord need kaks armastust?


**„Downton Abbey" sari viib vaataja aristokraatliku Crawley perekonna ja nende teenijaskonna ellu kuningas Edward VII järgsel Inglismaal. Suured ajaloosündmused mõjutavad nii nende kõigi elu kui ka Briti sotsiaalset hierarhiat. Sari algabki Titanicu hukkumise ning I maailmasõja puhkemisega. «Downton Abbey» on võitnud juba loendamatul hulgal auhindu, teiste seas näiteks Kuldgloobuse ja Emmy. Muu hulgas on tegemist kõige suuremale hulgale Emmy auhindadele kandideerinud teleseriaaliga ajaloos, kokku esitati sari 27 kategoorias. Lisaks on «Downton Abbey» pälvinud ka kõige edukama Briti kostüümidraama tiitli pärast 1981. aastal linastunud «Brideshead Revisitedi». Nüüdseks on «Downton Abbeyst» saanud ka üks vaadatumaid sarju üle kogu maailma. Esmakordselt 2010. aastal eetrisse jõudnud sarja vändati kokku kuus hooaega ning selle produtsendid, Carnival Films ja NBCUniversal on plaani võtnud ka täispika filmi.


**Aastal 2016 esilinastunud inglise draamasari „Victoria” räägib kuninganna Victoria esimestest aastatest Inglismaa valitsejana. Ajalooline draama on žanr, mis on riskantne. Luues teleseriaali, mille tegelased on päriselt eksisteerinud inimesed, kelle tegevus on ajalooliselt dokumenteeritud, varitsevad potentsiaalsed ohud pea iga nurga taga. Seriaal asetab vaataja inglise 19. sajandi õukonda. „Victoria” toetub kuninganna enda päevikutele, seega põhifaktide vastu stsenaristid ei ole eksinud. Loomulikult on stsenaariumis ajaloo käigust kõrvalekaldumist, kuid need eksimused on tekkinud tegelaste tõeliste iseloomujoonte meelevaldsest suurendamisest – nii saab näiteks isalikust toest armastajalik kiindumus. „Victoria” võtab riske ning ei karda teha ohtlikke valikuid. Tegevustik ei hoia rangelt kinni ajaloolisest tagataustast, vaid mängib faktidega, parandades iluvigu ja lisades värvi ja kontrasti.

1. päev

Kohtumine Tallinna lennujaamas infoletist vasakul oleva kassa juures kl 04.30. Lend Tallinn-Helsingi kl 06.05-06.40; Helsingi-London (Heatrow) kl 08.00-09.10 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). London on suurlinn, mis on paljude unistuseks ja mille ümber hõljub mingi seletamatu nostalgiline aura. See on oma sündmusterohke ajaloo, uskumatult rikka arhitektuuri, tormilise kultuurielu ja suure rahvusvahelise mõjuga linn. Külastame Westminster Abbey’t (ettetellimisel, lisatasu eest). See on Londoni kõige suurejoonelisema keskaegse arhitektuuriga pühakoda ja Briti monarhide viimne puhkepaik. Siin viiakse läbi kõik kroonimis- ja teised tähtsamad tseremooniad. Kõrvalasuv Parlamendihoone on juba pooltuhat aastat olnud parlamendi kahe koja – Ülem ja Alamkoja asupaigaks. Inglismaa suurima numbrilauaga ajanäitaja Big Ben (on kahjuks küll veel remondis). Selle kella kumedaid lööke tuntakse kogu maailmas kui Suurbritannia sümbolit ning BBC kannab neid üle iga päev. Külastame kuninganna peamist Londoni residentsi Buckinghami paleed (ettetellimisel, lisatasu eest). Loss kuulub 18. sajandist kuningaperele, esialgu elas siin George III abikaasa, kes oma 15 lapsest 14 tõi ilmale Buckinghami palees. Kuninganna Victoria asus siia elama peale kroonimist. Hoone avati külastajatele aastal 1993, et koguda raha tulekahjus kannatada saanud Windsori lossi parandustöödeks. Külastajatele on loss avatud vaid siis, kui kuningapere ise lossis ei viibi ning palee lipuvardas lipp parasjagu ei lehvi. Külastame kuningapalee avalikke ruume, kus monarh võtab vastu, autasustab ja võõrustab oma külalisi. Selliseid ruume on lossis 19, mille hulgas on troonisaal, muusikatuba, kus toimuvad kuninglikud ristimised, valge salong, pidulik söögituba, balliruum ning galeriid. Seejärel viib giidituur meid palee aeda, kus näeme imeilusaid püsilillepeenraid, roosiaeda ja palee aias asuvat suvemajakest. Lisaks Napoleoni poolt imetletud võimast marmorist Waterloo vaasi ning tenniseväljakut, millel 1930ndatel mängisid kuningas George VI ja maailma esireket Fred Perry. Ekskursiooni jätkame “Victoria” filmiga seotud paikade tutvustamisega. Sõidame läbi Kensingtoni kuningliku linnaosa, mis on Kesk-Londoni kalleim elamispiirkond. Siin asub Kensingtoni palee ja selle aed. Palees sündis mitu monarhi, neist viimasena kuninganna Victoria aastal 1819. Aedadest lõunapool asub luksuslik Alberti memoriaal, kullatud austusavaldus kuninganna Victoria abikaasale. Printsi kujutatakse siin filosoofina, kes hoiab käes 1851. a. Suure näituse kataloogi. Memoriaali vastas on veel üks Victoria mälestusmärk oma abikaasale, Kuninglik Alberti Kontserdisaal. Majutus järgnevad 2 ööd kesklinna ***hotellis (2-sed toad).

2. päev

Hommikusöök. Vaba aeg linnas. Soovijatele väljasõit (ettetellimisel, lisatasu eest). Sel aastal õnnestub meil taas külastada kuulsat Highclere’i lossi Hampshires. See on neogooti stiilis 2000 hektari suuruse alaga maamõis, mille arhitektiks on Charles Barry ning siinse pargi rajajaks Capability Brown. Loss on Anglo-Welsh Herberti suguvõsa Carnarvoni perekonna omanduses aastast 1679. Praeguse Carnavoni 8. krahvi ja krahvinna koduks sai loss 2001. aastal. Ajaloolased on seda hoonet kirjeldanud kui “täiuslikku Victoria-ajastu pärlit”, mis väärib külastamist isegi siis kui saab heita pilgu ainult väikesele osale kõigist 150 ruumist ja 4000 aakri suurusest valdusest. Lossi kasutati meile kõigile tuntud Briti telesarja "Downton Abbey" peamise võttepaigana. Võtete ajal oli kasutuses Peasaal, raamatukogu, Suitsetamistuba, Muusikatuba ning mitmed magamistoad. Keldriruumides külastame Egiptuse näitust. Viies Carnarvoni krahv läks ajalukku tänu sellele, et avastas koos Howard Carteriga Tutanhamoni haua. Väljakaevamised Egiptuses oli tema suur kirg, see selgub ka siinsel näitusel. Jalutuskäik aedades ning aeg lõunasöögiks. Seejärel sõidame Bamptoni külakesse, mida filmis kujutati Downtoni külana. Väga vähe oli vaja tööd, et luua selles külas Edwardi-aegse Inglismaa atmosfäär. Filmimeeskond kommenteeris, et selle küla elanikest sõbralikumaid olevat Inglismaal raske leida. Paljud stseenid, mitmed lausa filmi võtmesündmustest, on filmitud selles armsas külakeses. Siinses St. Mary kirikus, mida filmis nimetati Downton Abbey St.Michaeli kirikuks, filmiti kõik abiellumis-tseremooniad, ristsed ja matused. Kohalik Churchgate House, vana kirikla, oli leedi Isobel Crawley perekonna koduks. Community Archive, kus nüüd asub väike filmimuuseum, oli filmis Downtoni haiglaks. Külatänaval toimusid lossiomanike ja külaelanike kohtumised ning laat. Tagasisõit Londonisse. Ringsõit bussiga läbi London City: Kuninglik kohtumaja, Püha Pauli katedraal, Inglise Pank, Kuninglik börsihoone, Lloyds, Gherkin. Laevasõit Thamesil. Sõidul näeme keskaegset Tower’it ning linna ühte sümbolit Toweri silda, mis on Victoria-aegse insenerikunsti lennukas näide. Silda kaunistavad nurgatornikestega sillasambad, mida ühendab käigutee. Globe’i teater, endise elektrijaama hoones asuv Moodsa kunsti muuseumi, vaateratas… Sõidame bussiga üle Trafalgari väljaku. See on koht, mis märgib valitsusasutuste piirkonna üleminekut meelelahutuskeskuseks. Siinse sümbolina kõrgub 50-meetrine sammas meenutades Briti kuulsaimat mereväejuhti ja rahvuskangelast admiral Lord Nelsonit. Väljakut piiravad Rahvusgalerii ja riigi esindushooned.

3. päev

Hommikusöök. Vaba aeg muuseumide külastuseks või kaubanduseks. Soovijad saavad minna Madame Tussauds’ vahakujude muuseumisse (piletid tuleb ette tellida, kohapeal pikk järjekord). Oxford street pakub laia valikut poode, siit leiab igaüks oma lemmiku. Briti Muuseum (tasuta) on maailma vanim muuseum aastast 1753, mille rikkalikele kogudele pani aluse Sir Hans Sloane. Muuseumi tohutud aarded katavad 2 miljonit aastat maailma ja tsivilisatsiooni ajaloost. Rahvusgalerii (tasuta) kunstikogule pandi alus 1824 aastal. Sellest ajast alates hakkas see jõudsalt kasvama rikaste annetajate toel. Oma rohkem kui 2200 maaliga on see Londoni juhtivaks kunstimuuseumiks. Transfeer lennujaama. Lend London (Heatrow)-Helsingi kl 18.10-23.00; Helsingi-Tallinn kl 23.45-00.20 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu vahetult enne reisi). Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

HIND:
... € kordvureisija soodushind

... € tavahind

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-London-Tallinn,
 • lennujaamamaksud 132 € (21.08.2019 seisuga, võivad muutuda),
 • öömaja ***hotellis koos hommikusöögiga (2-sed toad),
 • mugavustega buss,
 • suurte kogemustega giid-grupijuht ja eestikeelsed ekskursioonid,
 • käibemaks.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi): (hinnad 2019. a. seisuga)

 • tervisekindlustus või tervise- ja reisitõrkekindlustus (hinnad sõltuvad vanusest),
 • väljasõit teisel päeval, sisaldab Highclere’i lossi sissepääsu ja broneerimistasu 55 € (tellida ja tasuda reisi broneerimisel),
 • Westminster Abbey külastus koos kohaliku giidiga,
  o 36 € täisk,
  o 32 € üle 60a,
  o 22 € 6-16a,
 • Buckinghami palee külastus (tellida ja tasuda reisi broneerimisel),
  o 41 € täisk,
  o 39 € üliõpilane / üle 60a,
  o 25 € alla 17a,
 • Madame Tussauds’ vahakujude muuseumi pilet sissepääsuga eelisjärjekorras 32 €,
 • ühene majutus 60 €.

KAASA: kuni reisi lõpuni kehtiv EV pass, elektriliste aparaatide kasutamiseks adapter (kolm haru, saab osta ka kohapealt).

 

Lendudel teenindab Finnair. Pardal pakutakse tasuta kohvi, teed ja mustikamahla. Toitlustus ja teised joogid on lisatasu eest. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 56×45×25cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta.

 

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.

 

Mõningad hinnad, tasumine kohapeal  (2019. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

  täiskasvanu   pens 60+ ja õpil.  
laps alla 16a
Thames'il laevasõit £10.25
- £6.50
Kahekordse bussiga hop-on hop-off tuur    £30 £30 £15

 

 

Soovitame teha reisitõrkekindlustuse, mis garanteerib reisijale hüvitise reisist mõjuva takistuse tõttu loobudes.
Reisija on kohustatud tutvuma Tensi-Reiside pakettreisilepinguga!

 

Soovitus lugemiseks.

 

Carnarvoni krahvinna „Lady Almina ja tegelik Downton Abbey” (Varrak, 2014. a) pajatab elust Highclere’i lossis, kus leiab aset populaarne telesari „Downton Abbey”.

Peategelaseks on lossi üks kõigi aegade tuntumaid elanikke, erakordne naine Lady Almina, viies Carnarvoni krahvinna. Nii nagu Lady Cora Crawley filmis, oli ka Almina rikka mehe, pankur Alfred de Rotschildi ebaseaduslik tütar. Isa andis talle nii suure kaasavara, et see tegi ta sobivaks abikaasaks riigi kõrgaadli hulka kuuluvale Carnarvoni krahvile, sest aadlikel teadagi oli küll tiitel ja suured maavaldused, kuid üsna vähe tegelikku raha. Töösturi ja pankuri Alfred de Rothschildi päratu varandus päästis krahv Carnarvoni esiisade kodu, kui 19-aastane Almina 1895. aastal krahvile mehele läks. Lugeja saab suurepärase ülevaate nii tolle ajastu ühe mõjukama perekonna elust kui ka lossis töötanud arvuka teenijaskonna tegemistest. Highclere' loss oli vägev häärber. Ainuüksi lossis töötas vähemalt kaheksateist teenijat, lisaks kõik need, kes tegutsesid maavalduses - tallides, aedades, köögiviljakasvandustes, põldudel jne. Suur osa raamatust on pühendatud esimesele maailmasõjale, kuna sellest ei pääsenud ka aadlikud, kelle poegadel tuli sõtta minna. Lady Almina aga avas oma lossis haigla haavata saanud ohvitseridele ja töötas ennast säästmata kogu sõja kestel põetajana. Tema valitsusaeg lossis lõppes 1923. aastal koos viienda Carnarvoni krahvi Lord Porchesteri surmaga.

Põneva loo Highclere’i rikkalike arhiivimaterjalide põhjal on kokku pannud praegune krahvinna Carnarvon. See pole ei elulugu ega ka ilukirjandusteos, kuid asetab tegelased ajaloolisse konteksti, mis on tuvastatud kirjade, päevikute, külalisraamatute ja majapidamisarvete kaudu.

Lady Alminat kujutab autor üsnagi positiivselt, kuigi paaris kohas möönab, et ta kulutas hiigelsummasid pidustustele ja et ta võis olla ka närviline ja tujukas. Viies Carnarvoni krahv on aga ajalukku läinud koos Howard Carteriga Tutanhamoni haua avastamise eest. Krahvi õnnestumised ja ebaõnnestumised Egiptuse väljakaevamistel hõlmavad raamatust päris suure osa. Peale autode ja kõikvõimaliku uudse tehnoloogia oli väljakaevamised tema suur kirg.

Tagasi Üles