Küprose kultuuri- ja puhkusereis

Reisi lühiinfo

HIND:
al. 829 €

 

 

Loe ka reisijuttu Küprose kohta -

Käisime Küprosel kultuuripärandiga tutvumas ja suve pikendamas

 

Vaata reisi marsruuti

 

 

Kykkos

 

Sundown

 

Kourion

 

Limassol

 

Limassol park


Petra Roumiu

 

Bellapais

04.06 - 09.06.2017

Küpros, Vahemere idaosa suurim saar, on oma olemuselt nagu suur ja põnev vabaõhumuuseum, tõeline ajaloolis-looduslik pärl, mille kummaline siluett meenutab tardunud sisalikku. Päikeses unelevad liivarannad ja erksinine meri vahelduvad suursuguste metsaste mägedega, tsitruliste aiad, banaanikasvandused, oliivisalud ja viinamarjaväljad… Küpros on pikka aega olnud Euroopa, Aasia ja Aafrika teede ristumiskohaks ning siin on näha mitme tsivilisatsiooni kultuuripärandit – Rooma teatreid ja villasid, Bütsansti kirikuid ja kloostreid, ristisõdijate kindlusi ning eelajaloolisi asulaid. Küpros on rõõmsameelsete ja külalislahkete inimeste kodu.

1. päev

Kogunemine Tallinna lennujaamas PUHKUSEREISIDE KASSA juures (NB! Asukoht muutunud – terminali parempoolses osas, check-ini laudade nr 14-15 vastas) kl. 04.40. Lend Tallinn-Frankfurt kl. 06.15-07.45; Frankfurt-Larnaka kl. 10.20-14.55. (NB! Kohalikud ajad, lennuajad võivad muutuda, palun kontrollige neid paar päeva enne reisi). Sõit Limassoli, mis on Küprose suuruselt teine linn ja saare suur majandus-, kaubandus- ja turismikeskus. See on hinnatud kuurortlinn oma festivalide ja ööeluga. Sügavsinine meri, pikk rannapromenaad ja 14. saj. pärit ristisõdijate kindlus. Kuigi Limassoli rannaliivad on halli värvi, ei tasu sellest ehmuda – hall liiv on eriline, sest sellel on raviomadused.

Majutus kõik 5 ööd heatasemelises ***hotellis kesklinna piirkonnas (2-sed toad). Hotellil on oma bassein, liivarand asub 100 m kaugusel. Soovijatele õhtusöögid (lisatasu eest) igal õhtul hotelli restoranis rikkalikus rootsi lauas.

2. päev

Hommikusöök. Väljasõit kl. 9.00 muinasajal kuulsatesse Kourioni ja Paphosesse. Teel külastame Kolossi kindlust. See tugev kindlus kõneleb keskaegsete ehitajate heast sõjalisest oskusest. Kindluse ümbruses laiuvad viinamäed ning siin valmistasid Küprose kuulsat Commandaria veini juba Johanniitide ordu rüütlid. Vahemerele avaneva vaatega Kourion on Küprose iidsete paikade hulgas üks huvipakkuvamaid. Linna kõrgperiood jääb Rooma aega, mil ta oli Rooma ida-alade üks pärle kuni linna hävinguni 365. a. maavärina ajal. Seda perioodi meenutavad impeeriumiaegne staadion, teater ja luksuslik avalik saun. Kõndides ringi siinsetes varemetes ei ole raske ette kujutada, milline võis see linn kunagi välja näha. Imetleme suurepäraselt säilinud antiikseid mosaiike Achilleuse ja Gladiaatorite majas ning Villa Eustolioses, näeme ka tänapäeval tegutsevat antiikteatrit (1.-2. saj. pKr). Siit 80 m kõrguselt avaneb fantastiline vaade Vahemerele. Teel muuseumilinna Paphosesse teeme supluspeatuse armastusejumalanna Aphrodite sünnikohas, Petra tou Romiou's. Legendi järgi sündis siin kaljurünkadega tipitud rannal merevahust Kreeka armastuse- ja ilujumalanna Aphrodite. Seepärast kutsutakse Küprost ka jumalanna Aphrodite saareks. Paphos on erakordselt kena väike kuurortlinn kaunite merelahtede, metsikute kaljude ja ilusate liivarandadega. Siin on säilinud palju antiik- ja keskaegseid arhitektuurimälestisi, mille mosaiigid kuuluvad Vahemeremaade ilusamate ja paremini säilinute hulka. Kõik Paphose vanad mälestised on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja. Kõigepealt külastame unikaalseid, kaljuse mäe sisse raiutud Kuningate hauakambreid (3. saj. eKr). Vaba aeg lõunatamiseks linna keskmes asuva Kalastajate lahe või keskaegse kindluse juures. Kato Paphose arheoloogiapark on kõige vaimustavam tervel saarel ning heidab uut valgust Küprose ajaloole Rooma impeeriumi perioodil. UNESCO kultuuripärandisse arvatud muistised hõlmavad 2000 aasta pikkust perioodi. Näeme impeeriumi hiilgeaegadel ehitatud luksuslike villade varemeid, kus veel tänaseni on hästi säilinud suurepärased põrandamosaiigid. Imetleme neid mosaiike Dionysose, Aioni ja Theseuse villas.

3. päev

Hommikusöök. Kell 8.00 algab soovijatele väljasõit Põhja-Küprosesse (lisatasu eest, ettetellimisel). NB!!! PASS VÕI ID-KAART KAASA! Mesaoria tasandik on Küprose süda. Kevadel on siin tõeline värvidemeri. Kyrenia mägesid on nimetatud gooti stiilis ahelikuks, mille lubjakivist tippudel või metsastes orgudes asuvad kindlused ja kloostrid. Järsku ilmub puude kohal nähtavale kindlus. Nagu juhuslikult kasvavad kaljudest välja selle vallid. Need on Püha Hilarioni kindluse maalilised, muinasjutulised varemed kõrgetel kaljurünkadel. 11. saj. rajasid Lusignanide kuningad siia ajaloolise ehitise. Selle kindluse kohta ringlevad legendid bütsantslaste aardekambrist ja haldjakuninganna nõiutud aiast. Ülimalt maalilisel, Küprose kõige ilusamal mäestikualal kõrguv Bellapaisi klooster on väärt mägedesse sõitu. Oma kivist võlvkäikude ja hästi viimistletud nikerdustega on see kõige tähelepanuväärsem gooti arhitektuuri näidis Küprosel. Siinses nn. „rahuabtkonnas“ on säilinud igati muljetavaldavad ehitised. Palmid ja küpressid ümbritsevad majesteetlikke varemeid. Säilinud on 13. saj. pärinev kirik, mille põranda alla on maetud mitu Lusignanide kuningat. Suursugust 14. saj. ehitatud refektooriumi kasutatakse tänapäeval tänu oma suurepärasele kõlale kontserdisaalina. Kloostri juures asub ilus terrassküla, kus mõni aeg elas ka Lawrence Durrell, kes kirjutas siin oma „Kibedad sidrunid“. Mitte asjata ei ole peetud Kyreniat ja selle ümbrust pikka aega saare kõige kaunimaks piirkonnaks. See roheline linn asub samanimelise mäeaheliku jalamil. Kyrenias on elu koondunud loodusliku sadama ümbrusesse, kus domineerivad veneetslaste-aegse nelja tugeva bastioniga merekindluse kaitseehitised. Müüridel jalutades avaneb vaade sadamale ja mägedele. Kindluses asub ka Laevavrakimuuseum, kus hoitakse maailma vanimat laevavrakki, mis uppus umbes 300 aastat eKr. See tõsteti üles 1967. aastal koos oma veinikannude ja lastiga. Vaba aeg lõunasöögiks. Sõit labi Pentadaktylose ehk „viie sõrme“ mägede. Need 740 m kõrgusele ulatuvad mäed eraldavad rannikut Mesaoria tasandikust. Veneetsia-aegsete müüride vahel asub Famagusta vanalinn, kus on palju gooti ja islami arhitektuuri. Linna kaitseks ehitatud 15 bastioni ja viie väravaga kindluses kõrgub Othello torn, Shakespeare`i samanimelise näidendi tegevus toimus oletatavalt just siin. See linn oli 13. saj. üks maailma jõukamaid linnu, kuid see õitseaeg kestis vähe. Ja mis on sellest linnast järele jäänud nüüd? Vanalinna silmapaistvaim ehitis Lala Mustafa Paša mošee oma graatsilise gooti stiilis portikuse ja kuueosalise roosaknaga oli algselt ehitatud Püha Nikolause katedraaliks ning on parim näide lusignanide-aegsest gooti arhitektuurist Küprosel. See muudeti mošeeks Ottomanide invasiooni ajal 16. saj. Näeme ka tühja kummitustelinna Varoshat, mis 1974. aastal türklaste sissetungi ajal maha jäeti.

4. päev

Hommikusöök. Vaba päev puhkuseks rannas. Peale lõunat soovijatele jalutuskäik Limassoli vanalinna. Vana sadama juures paikneb Limassoli arhitektuuriliselt kirev ajalooline süda Palia Yitonia, kus tänaseni on tunda möödunud aegade väikelinna hõngu. Kitsaste tänavate ääres paiknevad restaureeritud vanad elumajad oma arvukate poekeste ja käsitöökodadega. Kaksiktornide ja kuppelvõlviga Agia Napa katedraal on õigeusu sakraalarhitektuuri üks suurepärasemaid näidiseid. Linnas on orientiiriks Vana türgi kvartali keskmes asuva Cami Kabiri Suure mošee graatsiline minarett. Lanitise jaanileivaveskites saab näha, kuidas seda saare tähtsamat kultuuriartiklit kasvatatakse ja milleks kasutatakse. Lusignanide dünastia poolt rajatud keskaegse kindluse katuselt avaneb vaade linnale. Selles kindluses abiellus Inglise kuningas Richard Lõvisüda Navarra Berengariaga. Keskajamuuseum. Rahvusmuusikaga õhtusöök meie hotelli restoranis.

5. päev

Hommikusöök. Väljasõit kl. 8.30. Kui otsite ehedat puutumata loodust, tuleb sõita ühte Küprose maalilisemasse paika, saare keskosas asuvasse Troodose mäestikku. Need mäed meelitavad turiste maaliliste seedri- ja männimetsadega. Vahel avaneb isegi võimalus näha Küprose sümbolit – mufloni mägilammast. Troodoses asub ka Küprose kõrgeim mäetipp – 1952 m kõrgune Olümpose mägi. Jalutame armsas hästi säilinud Lania külakeses, mida ümbritsevad mandlipuud ja viinamarjaaiad. Oma nime on see kunstnike paradiis saanud Dionysose tütre Lana järgi. Sõites läbi sajandite jooksul muutumatult püsinud traditsiooniliste mägikülade jõuame peapiiskop Makariose haua juurde Throni mäel, kus asub ka Makariose hiiglaslike mõõtmetega (10 m kõrgune ja 12 tonni raskune) kuju. Haua ümber valvavad vahisõdurid. Mäetipult näeb kaugele üle ümbritsevate metsade. Jõuame 900 aasta vanusesse ja tänaseni tegutsevasse Kykkose mungakloostrisse, kus säilitatakse Püha Luukase poolt maalitud imettegevat Jumalaema ikooni, mis on sajandeid hoidnud üleval kristlaste usku imedesse. See Neitsi Maarjale pühendatud klooster on üks tuntumaid ja rikkamaid saarel, tähtis religioosne keskus iga küproslase jaoks. Tagasitee läbi Krassohoria veinikülade piirkonna. Degusteerime kohalikke veine. Kuulus veiniküla Omodos on unikaalne selle poolest, et rajati Timiou Stavrou ehk Püha Risti kloostri ümber. Siin hoitakse kuldse risti sees arvatava Tõelise Risti fragmenti. Peaväljakut ümbritsevad valged majad, mooruspuud, kõrtsid, kohvikud ja suveniiripoed.

6. päev

Hommikusöök. Vaba aeg supluseks. Sõit lennujaama. Teel külastame ka Hala Sultan Tekket, mille kuplid ja tornid peegelduvad Soolajärve pinnal. Siin asub prohvet Muhamedi tädi Um Harami haud, tänu millele on see islami religiooni üks tähtsamatest pühapaikadest. Lennujaamas peame olema kl. 14.30. Lend Larnaka-Frankfurt kl. 16.20-19.25; Frankfurt-Tallinn kl. 20.50-00.05 (NB! Kohalikud ajad, lennuajad võivad muutuda, palun kontrollige neid paar päeva enne reisi.) Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

Hind:
829 € korduvreisija soodushind

870 € tavahind

Korduvreisija soodushind kehtib Tensi-Reiside korduvreisijatele ja kõikidele uutele broneerijatele kuni 12.02.2017

HINNA SEES:

 • lennupiletid,
 • lennujaamamaksud 163 € (12.07.2016.a. seisuga, võivad muutuda),
 • transfeer lennujaam-hotell-lennujaam,
 • öömaja ***hotellis koos hommikusöökidega rootsi lauas (2-sed toad),
 • kohalik buss ringsõitudeks,
 • kohalik giid,
 • eestikeelne giid-grupijuht,
 • käibemaks.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):

 • tervisekindlustus või tervise- ja reisitõrkekindlustus (hinnad sõltuvad vanusest),
 • õhtusöögid hotellis rikkalikus rootsi lauas, kokku 50 € (ette tellides, kohapeal on kallimad),
 • väljasõit Põhja-Küprosele 69 €,
 • ühene majutus 110 €.

KAASA: reisi lõpuni kehtiv EV pass  või ID kaart, adapter (kolm haru, saab ka hotellis laenutada).

Lend. Lendudel teenindab Lufthansa. Pardal pakutakse tasuta kerget einet/snäkki ning nii karastus- kui alkohoolseid jooke. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimum mõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid: https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

NB! Pühapaikade külastamisel on vajalik sündsalt riietuda!


Paketi hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.


Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2016.a. andmetel, hinnad võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

Limassoli kindlus   3.40 € 
Kolossi kindlus   2 € 
Kourioni arheoloogia-ala   2 € 
Kuningate hauad Paphoses   2 € 
Kato Paphose arheoloogia-ala   3.80 € 
Bellapaisi klooster 3 € 
St.Hilarioni kindlus 3 € 
Kindlus ja laevavraki muuseum Kyrenias   3 € 
Limassoli linnatranspordi päevapilet 2 €
Lisaks jootrahadeks   u. 8 € 

 

Küprosel kehtivad eurod, need sobivad ka Põhja-Küproses.

 

Soovitame teha reisitõrkekindlustuse, mis garanteerib reisijale hüvitise reisist mõjuva takistuse tõttu loobudes.
Reisija on kohustatud tutvuma Tensi-Reiside pakettreisilepinguga!
Tagasi Üles