Tartu büroo: Ülikooli 4 II korrus Tel 7 344 207 tartu@tensireisid.ee

Tallinna büroo: Estonia pst 5a Tel 6703 000 tallinn@tensireisid.ee

Pärnu büroo: Ringi 10 Tel 44 26 300 parnu@tensireisid.ee

Albaania ja Põhja-Makedoonia

Reisi lühiinfo

HIND:
al. 829 €

 

Vaata marsruudi kaarti

 

Syri-i-kalter

 

Gjirokastra

 

Berat

 

 

Berat

 

Vlora

 

Paleokastr

09.08 - 17.08.2019

Albaania – sõbralik ja soodne turistile veel avastamata maa külalislahkete inimestega. Albaania on kindlasti väga suure turismipotentsiaaliga maa oma pikkade liivarandade, matkamiseks perfektsete mägede ja iidsete linnadega. Albaania köök on üks paremaid ja täiesti ebaõiglaselt tähelepanuta jäänud kööke Euroopas. Seda siis traditsiooniliste koduste roogade võistlusklassis, eriti pirukate klassis.

1. päev

Kogunemine Tallinna lennujaama INFOLETIST VASAKUL OLEVA KASSA JUURES kl 21.15. Otselend Tallinn-Ohrid kl 22.45-00.50 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi). Transfeer hotelli. Majutus 2 järgnevat ööd ***hotellis (2-sed toad).

2. päev

Hommikusöök. Põhja-Makedoonia pärl - Ohrid. Nii elanike arvu kui meeleolu poolest võib linnakest võrrelda Pärnuga, ainult et mereranna asemel uhkeldab Ohrid järvega. Paarkümmend meetrit läbipaistev Balkani sügavaim mägijärv on kuulus kogu Euroopas. Ohrid on ilus ja romantiline linn täis ajalugu. Linn tekkis 4 miljonit aastat tagasi järve kaldale Oli Bulgaaria pealinnaks 10.-11. sajandil. Linnas on palju arhitektuurimälestisi, millest vanimad pärinevad 11. sajandist. Paljud linna pühakojad on ehitatud Bütsantsi ajal. Kloostrites on säilinud hulgaliselt vanaslaavikeelseid käsikirju. Ohrid on üks neid keskusi, mis pretendeerib kirillitsa sünnikoha tiitlile. Vanad majad, munakivist kõnniteed, kitsad tänavad, pisikesed kohvikud, värvilised lilled, rohelised pargid, ajaloolised kirikud - kõik see on omane Ohridile. Linn kuulub UNESCO maailmapärandite nimistusse. Linna õitseaegadel oli seal 365 kirikut - üks iga päeva jaoks. Külastame neist Püha Sofia basiilikat ja Jumalaema kirikut. Samuti imetleme erilist Püha Kaneo Johannese kirikut, mis asub kaljunukil ning mille juurest avaneb hingemattev vaade linnale ja Ohridi järvele. Linnaekskursioonil Ohridi vanalinnas näeme ka Kyrillose ja Metodiuse mälestussammast ning antiikteatrit.

3. päev

Hommikusöök. Sõidame Ohridi järve idakallast pidi. Külastame Kontide Lahes asuvat arheoloogilist kompleksi - eelajaloolise merre ehitatud vaiadel küla rekonstruktsiooni, mis annab aimu Ohridi järve ääres elanud inimeste eluviisist mitu tuhat aastat tagasi. Seejärel sõidame kõrgele järveäärsele kaljule rajatud Sveti Naumi kloostrisse. See olevat üks ilusamaid Põhja-Makedoonia kloostreid ning selle rajajaks oli keskajal elanud vaimulik ja õpetlane, vanaslaavi kirjakeele levitaja Naum. Soovijatele paadisõit kloostrit ümbritseval maalilisel järvel. Jõuame Albaaniasse. Riigi kaguosas 850 m kõrgusel tasandikul asub Albaania kultuuripealinn Korça, mida idast varjavad kuni 1800 m kõrgused Morava mäed. Linna tuntud kultuuri- ja hariduselu sai alguse 19. saj. lõpus maa esimese albaaniakeelse kooli avamisega. Tänapäeval on Korças mitmeid tuntud koole, teater ja palju muuseume. Siin asub ka 500 aastat vana bazaar oma 138 kultuuriväärtusliku objektiga. Korça uhkuseks on riigi suurim, 1992. a. taastatud õigeusu katedraal. Öömaja kesklinnas ***hotellis (2-sed toad).

4. päev

Hommikusöök. Tänane tee viib meid läbi Lõuna-Albaania mägede tõustes kohati kuni 1170 m kõrgusele. Sõidame üle metsaste mägede ja läbi pea inimtühjade orgude meid saatmas Kreeka piiril kõrguvad Gramozi mäed. Jõuame Vjosë jõe orgu. See kristallselge rohekassinine jõgi on üks pikimaid Albaanias ja voolab võimsate Nemërçka mägede jalamil. Sõites läbi imelise Këlcyrë kuristiku jõuame Drino orgu. Saabume Gjirokastëri muuseum-linna. See, üks kaunimatest Albaania ajaloolistest linnadest, kanti 2005. aastal UNESCO maailmapärandi nimekirja ja on jätnud jälje kirjandusklassikasse Ismail Kadare teoses “Kivilinna kroonika”. Külastame mäe tipus 336 m kõrgusel asuvat Albaania suurimat kindlust, kus Osmanite ajal baseerusid Ali Pasha väed. 13. saj. pärinevatelt müüridelt avaneb vaade üle Drino jõe oru ning ümbritsevatele mägedele. Jalutuskäik vanalinna võluva arhitektuuriga kivimajadega ääristatud kitsastel munakivitänavatel. Siin on sündinud ja kasvanud Albaania endine diktaator Enver Hoxha, kelle valitsusajal oli riik külastajatele suletud. Võimalusel külastame ka mõnda Ottomanide stiilis kindlusmaja. Linn on tuntud ka oma kulinaariakunsti poolest. Õhtul läheme Folklooriansambli kontserdile (ettellimisel, lisatasu eest). Öömaja vanalinnas ****hotellis (2-sed toad).

5. päev

Hommikusöök. Ületame 572 m kõrguse Muzina kuru ja teeme peatuse Sinise Silma allika (Syri i Kaltër) juures. Põhjatu karstiallikas heidab hüpnootilisi värvivarjundeid, olles keskelt sumesinine ja äärtest ümbritsetud heledama veega, nagu inimese silm. Jõuame Butrinti arheoloogilisele alale, mis kuulub UNESCO kaitse alla ja on üks enimkülastatavamaid arheoloogilisi paiku Albaanias. Juba 6. saj. eKr kreeklaste poolt asutatud antiiklinn asub võrratult kauni looduse keskel, ümbritsetuna sinisest laguunist ja lopsakatest metsadest. Värvika ja põneva ajalooga Butrint on olnud tähtis kaubanduslinn nii kreeklastele, roomlastele kui bütsantslastele. Jalutuskäik arheoloogilisel alal – antiikteater, imeliste mosaiikidega saunad, eelkristlikud pühakojad ning loomulikult linna tähtsaim paik akropolis. Teekond jätkub Albaania Rivieras. See on kaunim osa Albaania rannikust, kus Ioonia mere kohal kõrguvate Akrokeraune mägede jalamile jäävad väiksed kuurortid ja vanad mägikülad. Läbime oliivi- ja tsitruseistandusi ning naudime vaateid rannikule. Teel näeme lahe ääres asuvat Veneetsia-aegset Porto Palermo merekindlust. Sõites läbi Llogara Rahvuspargi ületame 1027 m kõrguse Llogara kuru. Siin avaneb meile üks dramaatilisemaid mägede ja mere panoraame kogu Vahemere ääres. Peatus vaateplatvormil, kus selge ilma korral paistab üle mere ka Korfu ja üksikud väiksed Kreeka saared. Võimalusel teeme peatuse teeäärsete müügiputkade juures, et soovijad saaksid proovida ja kaasa osta kohalike talunike mett ning ravimteesid. Majutus 2 järgnevat ööd Vlora keskuses ****hotellis (2-sed toad).

6. päev

Hommikusöök. Kauni lahe ääres seisev Vlorë on muistne linn, mis on albaanlaste jaoks tuntud kohana, kus kuulutati välja riigi iseseisvus. See oli ka Albaania esimeseks pealinnaks. Vaba aeg puhkuseks Aadria mere ääres.

7. päev

Hommikusöök. Teel Berati külastame võimaluse korral veinikeldrit. Proovime, kuidas maitseb ainult Albaanias kasvatatavatest Shesh i Zi ja Shesh i Bardhe viinamarjasortidest valmistatud vein, samuti kreeka pähkli raki. Jõuame „tuhande akna linna“ Beratisse. See on Albaania vanim linn ja tema ajalugu ulatub tagasi 6. sajandini eKr. Tänu oma unikaalsele ning hästi säilinud arhitektuurile püsib linn UNESCO maailmapärandi nimistu kaitsva kilbi all ilmselt veel vähemalt sama palju aastaid. Siin elas ja töötas ka Onufri, Albaania üks suuremaid 16. sajandi kunstnikke. Nagu sel ajal kombeks, tegi ta oma tähtsamad tööd kirikutele. Ta lõi nii freskosid kui ka ikoone ning lisas kirikute interjööri ka uue värvi, mida Albaanias kutsutakse Onufri punaseks. Mujal on see tuntud kui tavaline roosa. Linn on huvitav kombinatsioon 2400 aastasest ajaloost. Illüüria ja Rooma ajast pärinevad kindlusmüürid ümbritsevad Bütsantsi kirikuid ja Osmanite elamuid, mis paiknevad vaheldumisi nõukogude aja hoonetega. Külastame Berati kindlust. Järsu nõlvaga mäe tippu ehitatud kindlust kaitseb kolmekordne müür, mille seest leiame ajaloolise elamukvartali, kaheksa säilinud kirikut, kaks mošeed, mitmeid kunstigaleriisid ja muuseume. Põikame sisse 18. saj ehitatud ja originaalsena säilinud majja, kus kujutatakse tolleaegsete inimeste tavapärast eluviisi. Kööki ja elutuba näidatakse kahel erineval viisil, nii nagu need olid linnas ja maal. Põnev on uudistada ka väikest peidetud kambrit, kuhu naised pidid varjuma külaliste korral. Maarja kirikus näeme Albaania 16. saj kuulsama kunstniku Onufri ikoonide kogu. Öömaja kesklinna ****hotellis (2-sed toad).

8. päev

Hommikusöök. Võtame suuna Shkumbini jõe orgu, mis viib meid läbi Kesk-Albaania mägede. Ületame Thanë kuru ja jõuame Põhja-Makedooniasse. Olenevalt piiril kulunud ajast näeme kui palju jääb veel vaba aega Ohridis. Ühine õhtusöök (hinna sees). Transfeer lennujaama.

9. päev

Otselend Ohrid-Tallinn kl. 01.25-05.25 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaega paar päeva enne reisi). Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

HIND:
829 € korduvreisija soodushind

870 € tavahind

Korduvreisija soodushind kehtib Tensi-Reiside korduvreisijatele ja kõikidele uutele broneerijatele kuni 07.02.2019.

HINNA SEES:

 • lennupiletid Tallinn-Ohrid-Tallinn,
 • lennujaamamaksud 26 € (22.08.2018 seisuga, võivad muutuda),
 • transfeer lennujaamast hotelli ja tagasi,
 • öömajad ***/****hotellides koos hommikusöökidega (2-sed toad),
 • kohalik buss ringreisiks,
 • giid-grupijuht ja eestkeelsed ekskursioonid,
 • kohalik litsenseeritud giid Albaanias,
 • käibemaks.

LISATASU EEST (tellimine ja tasumine enne reisi):

 • tervisekindlustus või tervise- ja reisitõrkekindlustus (hinnad sõltuvad vanusest),
 • folklooriansambli kontsert 15 €,
 • ühene majutus 118 €

Lendudel teenindab LOT Polish Airlines/Nordica. Lennukisse on lubatud tasuta kaasa võtta üks äraantav pagasiühik kaaluga kuni 23 kg. Lisaks võib salongi võtta käsipagasi maksimummõõtmetega 55x40x23 cm ja kaaluga 8 kg. Pagasireeglid https://www.ecaa.ee/et/reisimine-ohutus-lennundusjulgestus/mida-ei-tohi-reisile-kaasa-votta

 

KAASA:  EV pass Eestist lahkumiseks (peab kehtima vähemalt 3 kuud alates reisi algusest), mugavad jalanõud, ujumisriided, rannarätik.

 

Hind ei sisalda sissepääsupileteid muuseumidesse ja teistele tasulistele objektidele.


Mõningad hinnad, tasumine kohapeal (2018. a. andmetel, võivad muutuda sõltumata reisikorraldajast):

 • Põhja-Makedoonia ja Albaania programmiga seotud sissepääsudele kulub kokku u 40 €. Sissepääsude raha korjab giid ühe korraga ja eurodes.
 • Lõunasöökidele võib arvestada u 10 € väärtuses lekke ühe söögikorra eest (valuuta vahetatakse kohapeal).
 • Põhja-Makedoonias lõunasöök al. 5 €; kokteilid 1-2 €; õlu al. 1 €.
 • Albaanias ja Põhja-Makedoonias on kombeks jätta jootraha kohalikule giidile ja bussijuhile. Selleks võiks arvestada kuni 10 €.

 

Albaanias kehtib lekk (1 € = 134 lekki)
Põhja-Makedoonias kehtib denaar (1 € = 61.50 denaari)

 

Soovitame teha reisitõrkekindlustuse, mis garanteerib reisijale hüvitise reisist mõjuva takistuse tõttu loobudes.
Reisija on kohustatud tutvuma Tensi-Reiside pakettreisilepinguga!
Tagasi Üles